Connect with us

Cultura/Educatie

Despre pian și pasiune

Published

on

Nu există foarte multe persoane care cântă la pian. Pentru a iubi acest instrument trebuie să iubești muzica clasică, să ai foarte multă răbdare și perseverență, dar și să cunoști notele muzicale. Pianul trebuie să fie prietenul, dacă nu chiar și elementul ca te scoate din impas în momentele grele. Această pasiune poate fi ușor transformată în profesie, dar pentru acest lucru trebuie făcute și câteva sacrificii.

Muzica clasică este tot mai puțin ascultată de generația actuală. Aceasta preferă beaturile zgomotoase, concertele trupelor la modă și muzica antrenantă, muzica de festival. Totuși există  și copii care au o pasiune pentru Mozzart, Chopin, Bach și alți compozitori consacrați, care pentru ei sunt niște modele demne de urmat. Acești copii sunt diferiți, dar care înțeleg muzica la adevărata sa valoare.

Cu pasiunea pentru pian te naști sau o deprinzi. Cert este că pentru a atinge performanță este nevoie de multe ore de studiu, de un profesor îndrumător care să te inițieze în tainele pianistice și de multă răbdare și perseverență.

Pasiunea fiind cuvântul cheie atunci când este vorba de un instrument cum este pianul, aceasta trebuie dusă la rangul de profesie pentru cei care aleg această cale. Cursurile de profil desfășurate pe timp de vară și nu numai, au ca scop încurajarea și motivarea tinerelor talente în drumul și evoluția lor muzicală.

Așadar prin muzică ne putem regăsi, putem apela la ea atunci când avem un impas sau când suntem fericiți. Cert este faptul că pianul, unul dintre cele mai frumoase instrumente muzicale trebuie folosit de cei care au cu adevărat o înclinație către genul muzical clasic și care prin muzică văd mai mult decât niște versuri și o linie melodică.

Cultura/Educatie

Dragi copii, iată programul Teatrului ”Căluțul de mare”, pentru săptămâna viitoare

Published

on

PROGRAMUL TEATRULUI „CĂLUŢUL DE MARE” ÎN PERIOADA 04.12 – 10.12.2023
MIERCURI, 06.12.2023, ORELE 09.00 și 11.30 – cu ocazia Zilei de Sfântul Nicolae (Spectacolul se joacă, GRATUIT, în deplasare în localitățile TECHIRGHIOL – ora 09.00 ȘI LUMINA – ora 11.30, cu ocazia Zilei de Sfântul Nicolae)
#IATĂVINCOLINDĂTORI, spectacol pentru sărbătorile de iarnă
Spectacol de #AnetaFornaChristu
Ilustrația muzicală: #DicranAsarian
Vârsta 3 – 12 ani
In distribuţie: #RovenaParaschivoi/ #DanielaVlad, #ClaudiaBrădescu, #IonCiolan, #DanielMinciună, #TiberiuRoșu, #GrațianPrisacariu
DUMINICĂ, 10.12.2023, ora 10.30
#POVESTEADEGEȚELULUIPOZNAȘ, de #MateiVișniec
Regia artistică: #GheorgheBalint
Asistență regie și ecleraj: #LicăGherghilescu
Scenografia și păpușile: #TündeTomos
Muzica: #CiprianManta
Asistent scenografie: #DanielPal
Vârsta: 3+
În distribuție: #DanielaVlad, #RovenaParaschivoi, #ArinaCojocaru/ #CătălinaOțeleanu, #ClaudiaBrădescu, #GrațianPrisacariu, #DanielMinciună, #IonCiolan

Continue Reading

Cultura/Educatie

Copii, ”Capra cu trei iezi” vă așteaptă pe scena teatrului Căluțul de Mare

Published

on

Copii, sunteți invitați duminica aceasta la spectacol. “Capra cu trei iezi” se va juca începând cu ora 10:30 pe scena Teatrului Căluțul de Mare. Gabriel Apostol, semnatar al scenariului şi regiei, promite un spectacol de voiciune, cânt, dans şi umor. Morala poveştii este clară: „după faptă şi răsplată”, însă finalul spectacolului total neașteptat. Biletele pentru “Capra cu Trei Iezi” pot fi achiziționate începând de sâmbătă, de la casieria teatrului din strada Aristide Karatzali.

Spectacolul “Capra cu trei iezi” se va juca, duminică, pe scena Teatrului de Copii și Tineret “Căluțul de mare”, de la ora 10.30. Tema acestei povești pornește de la opera lui Ion Creangă, iar concluzia pe care trebuie să o tragă cei mici este că mamele au mereu sfaturi înțelepte pentru ei.

Despre această piesă, actorii constănțeni spun că nu lasă deloc un gust amar așa cum se-ntâmplă citind povestea lui Ion Creangă. Ba dimpotrivă, regizorul Gabriel Apostol a reușit să creeze, de data aceasta, un spectacol plin de voiciune, cântece, dans și umor. Aici, iezii neascultători și obraznici sunt păcăliți și înghițiți de crudul, perfidul și lacomul lup, iar acesta la rândul lui este pedepsit și aruncat în foc de înțeleapta și iubitoarea mamă capră, ajutată de iedul ei cel mic, harnic și cuminte.

Finalul spectacolului îi aduce însă la viață pe iezi, dar și pe găinile înghițite de lup, spre încântarea și bucuria copiilor, care părăsesc sala de spectacol încântați că răul a fost pedepsit, iar tristețea și suferința sunt dominate de bună dispoziție.

Continue Reading

Cultura/Educatie

Expoziția „Portul popular tradițional reflectat în filatelia și medalistica românească (1906 – 1946)”, la Muzeul de Artă Populară

Published

on

Cu prilejul Zilei Naționale a României, Consiliul Judeţean Constanţa, prin Muzeul de Artă Populară Constanţa, organizează, în perioada 29 noiembrie – 10 decembrie 2023, expoziția „Portul popular tradițional reflectat în filatelia și medalistica românească (1906 – 1946)”, cuprinzând timbre și medalii ce aparțin colecționarului Georgian Anghel.

Expoziția, găzduită de Muzeul de Artă Populară Constanța, are certă valoare documentară, bazându-se pe serii de mărci poștale românești din perioada Regatului României, pe care apar personaje îmbrăcate în costume populare din diferite zone ale țării. Remarcabile sunt timbrele de binefacere ale Societății „Țesătoarea”, care a fost înființată la data de 27 ianuarie 1905 la București, sub protecția Reginei Elisabeta. Având deviza „Viitorul țării îl țese femeia”, Societatea a militat pentru înflorirea industriei casnice textile țărănești, dar mai ales pentru obținerea borangicului, material ce nu se putea obține fără creșterea viermilor de mătase.

În cadrul acestei Societăți au funcționat ateliere de lucru, înzestrate cu războaie de țesut și alte unelte folosite la prelucrarea fibrelor textile. Astfel, au luat naștere piese de port tradițional, dar și numeroase țesături de interior (covoare, scoarțe), care ulterior au făcut obiectul unor expoziții de prezentare a autenticității românești. Pe timbrele Societății apare Regina Elisabeta, îmbrăcată în port popular românesc, torcând sau țesând, ipostază care o apropie de viața tradițională a poporului român.

Alături de medalii din anii 1908 și 1911, în expunere este prezentat și Statutul Societății „Țesătoarea”, tipărit în anul 1905 la București. Miercuri, 29 noiembrie, ora 16.00, are loc vernisajul expoziției, alături de colecționarul Georgian Anghel.

Continue Reading

Cultura/Educatie

Cea de-a IX-a ediție a conferinței „Religie, Cunoaștere, Societate”, la UOC

Published

on

Facultatea de Teologie din cadrul Universității Ovidius din Constanța (UOC) a organizat vineri, 24 octombrie 2023, cea de a IX-a ediție a conferinței naționale „Religie, Cunoaștere, Societate – Integritate și redefinire. Omul în orizontul multidimensional al societății contemporane”.

La manifestare au participat profesori, cercetători și doctoranzi de la Universitatea „Al. I. Cuza” din Iași, Universitatea de Medicină și Farmacie „C. Davila” din București și Universitatea Ovidius din Constanța.

„Conferința a reprezentat un forum de dezbateri asupra unor întrebări care mizează pe faptul existențial: cum ne păstrăm integritatea într-o societate multidimensională care ne provoacă printr-o serie de riscuri? Cum ne redefinim valorile axiologice în complexul experiențelor cotidiene contemporane? Ce aport au religia, filosofia, psihologia, medicina, cultura în articularea integrității umane? Această ediție a conferinței s-a concretizat într-o fuziune de orizonturi teologice, psihologice, educaționale, medicale, filosofice, sociologice, culturale, cu evidente accente de particularitate și diferențiere, dar așezate în demersul unitar al unei perspective integratoare. Omul ca ființă teologică sintetizează o sumă de experiențe complexe în ritmul cotidian. Interogația redefinirii de sine își găsește răspunsul în dublul raport cu sine și cu ceilalți”, a precizat conf. univ. dr. Ioan Dura, organizatorul evenimentului academic.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 CityPressConstanta || citytvconstanta@gmail.com || 075.888.2222